به گزارش روابط عمومی شرکت ارتباطات زیرساخت، مرکز تبادل ترافیک داده تهران به عنوان بخشی از پروژه مراکز تبادل ترافیک شبکه ملی اطلاعات در ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ بدست جناب آقای دکتر واعضی، وزیر محترم ارتباطلات و فناوری اطلاعات، رونمایی شد. این مرکز بخشی از پروژه مراکز تبادل ترافیک شبکه ملی اطلاعات است که توسط شرکت ارتباطات زیرساخت ایجاد شده است.مصوبه ۲۱۴ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات شرکت ارتباطات زیرساخت را ملزم به ایجاد مراکز تبادل ترافیک شبکه ملی اطلاعات کرده است.با راه‌اندازی این مرکز شرکت‌ها می‌توانند در این مرکز وارد شده و قراردادهای تبادل ترافیک را با یکدیگر برقرار کنند.

IXP  یک تجربه  و راهبرد موفق است که در بیشتر کشورهای جهان اجرایی شده و ایجاد و توسعه مراکز متعدد تبادل ترافیک به بهبود گردش اطلاعات در داخل کشور کمک می‌کند. با راه‌اندازی مرکز IXP (مراکز تبادل ترافیک) در صورت بروز اختلال در یک مرکز سایر مراکز به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهند و علاوه بر این در صورت قطع ارتباطات بین‌ المللی مشکلی در ارتباطات داخلی ایجاد نخواهد شد.

این مراکز نقاط کانونی در شبکه‌های مبتنی بر IT هستند که فاصله بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان محتوا را در قالب یک همبندی (توپولوژی) کاهش می‌دهند.


مهندس جهرمی مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت درباره راه‌اندازی این مرکز گفت: با این اقدام تا  این لحظه ۸ گیگ از ترافیک کشور در مرکز IXP تهران محلی شد که در مرحله ابتدایی به ۸۰ گیگ خواهد رسید.